You are here: Home » Football » Western Montana 2014 all-conference football

Western Montana 2014 all-conference football

The following is a full list of Montana all-conference football teams within the Missoulian’s coverage area. The lists will be updated as new information is provided.

All-state teams for Montana football are also available on this site here.

WESTERN AA

First team offense

MVP – QB Brady McChesney, sr., Glacier.

QB – Brady McChesney, sr., Glacier.

RB – Thomas Trefney, jr., Glacier; Cory Diaz, sr., Big Sky.

FB – Michael Banna, jr., Big Sky.

WR – Paul Hart, sr., Helena; Logan Jones, sr., Glacier; Devin Cochran, sr., Glacier; Sean Mulcahy, sr., Capital.

C – Hunter Kauffman, sr., Glacier; Conner Gordon, sr., Big Sky.

OG – Clay Tamcke, sr., Helena; Harrison Kauffman, sr., Glacier.

OT – Matt Murphy, sr., Big Sky; Truman Pisk, sr., Glacier; Andrew Klamecki, jr., Glacier.

TE – Colin Bingham, sr., Big Sky; Henry Garrett, sr., Helena.

P – Anders Conwell, jr., Sentinel.

K – Brandon Purdy, sr., Glacier.

Long snapper – Colin Bingham, sr., Big Sky.

Second team offense

QB – Kade Paffhausen, sr., Sentinel; Jackson Thennis, jr., Helena.

RB – Josh McCracken, jr., Flathead; Lane Kokoruda, sr., Helena.

FB – Payton Boyce, jr., Flathead; Nick Winfield, jr., Helena.

WR – Alec Steele, jr., Sentinel; Keaton Krantz, jr., Flathead; Sam McCamley, sr., Glacier.

C – Jake Rebish, jr., Sentinel; Riley Leigh, sr., Flathead; Chris Palmer, sr., Helena.

OG – Matt Kaufman, sr., Big Sky; Greg Kelly, sr., Flathead; Colten Boyle, jr., Flathead.

OT – Kodi Kemp, sr., Big Sky; Colin Hammock, sr., Sentinel.

TE – Sam Bryggman, sr., Capital.

P – Tyler Matteucci, jr., Helena.

K – Gabe Peppenger, jr., Sentinel; Willem Morris, jr., Helena.

Long snapper – Isaiah Cech, sr., Helena.

First team defense

MVP – MLB Josh Hill, sr., Glacier.

DE – Coin Bingham, sr., Big Sky; Chase Benson, jr., Helena; Andrew Harris, sr., Glacier.

DL – Matt Murphy, sr., Big Sky; Gus Herzog, jr., Helena; Harrison Kauffman, sr., Glacier.

ILB – Isaiah Cech, sr., Helena; Josh Hill, sr., Glacier; Luke Entzel, sr., Big Sky.

OLB – Cy Steele, sr., Sentinel; Cory Diaz, sr., Big Sky; Dylan Kresge, sr., Helena.

S – Jess Beaman, sr., Flathead; Tucker Rauthe, sr., Glacier; Brock Shaide, sr., Big Sky.

CB – Anthony Bodner, sr., Helena; Cain Boschee, sr., Glacier; Nick Wrigg, sr., Capital.

Punt return – Logan Jones, sr., Glacier.

Kick return – Logan Jones, sr., Glacier.

Special teams – Walker Cozzie, sr., Capital.

Second team defense

DE – Trevor Frandsen, sr., Big Sky; Aaron Siderius, sr., Flathead; Jaxen Hashley, so., Glacier; Byron Rollins, sr., Sentinel.

DL – David Peterson, jr., Capital; Jake Rebish, jr., Sentinel; Charles Calobeer, sr., Glacier.

ILB – Neal Wood, sr., Glacier; Walker Cozzie, sr., Capital; Kendall Johnson, so., Helena; Conner Gordon, sr., Big Sky.

OLB – Tadan Gilman, so., Glacier; Nick Argento, sr., Capital; Jacob Ridgeway, jr., Flathead.

S – Jake Willich, jr., Glacier; Trent Rouse, sr., Capital.

CB – Caleb Jones, jr., Glacier; Chance Maes, sr., Big Sky; Alec Steele, jr., Sentinel.

Punt return – Chase South, sr., Helena.

Kick return – Jacob Janke, sr., Glacier.

Special teams – Trevor Larson, jr., Capital.

EASTERN AA

First team offense

MVP – RB Andrew Grinde, jr., CMR.

QB – Casey Klaboe, sr., West.

RB – Andrew Grinde, jr,. CMR.

FB – Justin Keeling, sr., Skyview.

WR – Karl Tucker II, jr., CMR; Dalton Daum, sr., Butte; Paul Campbell, jr., Butte; Kessler Leonard, sr., Great Falls.

C – Kyle Reitler, sr., Skyview.

OG – Justin Doty, sr., Skyview; Ryan Millhollin, sr., CMR.

OT – Mitch Brott, sr., West; Hunter Berg, sr., Skyview; Bryan Wilkes, sr., CMR.

TE – Connor Lane, sr., Butte.

P – Nathan Dick, so., Senior.

K – Dylan Sandefur, jr., CMR.

Long snapper – Dalton Daum, sr., Butte.

Second team offense

QB – DJ Perdaems, jr., Bozeman; Dylan Cook, jr., Butte.

RB – Riley Barta, sr., Skyview; Balue Chapman, jr., Bozeman.

FB – Ben Askelson, jr., Senior.

WR – Brady Coffman, sr., Bozeman; Gabe Sulser, fr., Senior; Bryce Cuchine, so., CMR; Parker Bernhardt, sr., West; Maxx Sitzman, jr., Great Falls; Kendal Manuel, sr., Skyview.

C – Cody Wiers, sr., Bozeman; Kail Williams, sr., CMR.

OG – Brandan Moes, jr., Great Falls; Jake Clarke, sr., Senior; Justin Rock Above, sr., West.

OT – Colton Rue-Zindell, sr., Great Falls; Riley McGary, sr., Bozeman.

TE – Jace Leinwand, jr., West; Payton O’Reilly, jr., Bozeman.

P – Dylan Cook, jr., Butte.

K – Gabe Davis, sr., Skyview.

Long snapper – Kam Kemmis, sr,. Skyview.

First team defense

MVP – DE Payton Sexe, sr., CMR.

DE – Justin Keeling, sr., Skyview; Joe Ferrucci, sr., West; Payton Sexe, sr., CMR; Balue Chapman, jr., Bozeman.

DL – Hunter Berg, sr., Skyview; Justin Rock Above, sr., West; Sawyer Barnes, sr., Senior.

ILB – Jayson Leinwand, jr., West; Payton O’Reilly, jr., Bozeman.

OLB – Jed Engebretsen, sr., CMR; Parker Bernhardt, sr., West; Peter Lee, sr., Skyview.

S – Nolan Timmons, sr., Senior; Taylor Trollope, sr., Skyview; Clay Dean, sr., Butte.

CB – Evan O’Neill, sr., CMR; Kendal Manuel, sr., Skyview; Dalton Daum, sr., Butte.

Punt return – Dalton Daum, sr., Butte; Bryce Cuchine, sr., CMR.

Kick return – Cody McCombs, sr., West; Bryce Cuchine, sr., CMR.

Special teams – Alex Nicholson, sr., CMR.

Second team defense

DE – Zane Guse, sr., Skyview; Devin Maua, jr,. Senior.

DL – Kyle Reitler, sr., Skyview; Trace Bradshaw, jr., Bozeman; Riley Edwards, sr., Senior.

ILB – Jake Clarke, sr., Senior; Randy Keesler, sr., Great Falls.

OLB – Aaron Mangus, sr., Skyview; Brock Behan, jr., Bozeman.

S – Kessler Leonard, sr., Great Falls; Tre’von Strong, sr., Skyview; Blake Miller, sr., CMR.

CB – Keaton Brady, sr., Great Falls; Rashawn Kroll, sr., Skyview; Paul Campbell, jr., Butte.

Punt return – Jacob Kleinhans, sr., Bozeman.

Kick return – Dalton Daum, sr., Butte.

Special teams – Clay Dean, sr., Butte.

NORTHWESTERN A

First team offense

Co-MVPs – Luke May, jr., Whitefish; Ty Morgan, sr., Columbia Falls.

QB – Luke May, jr., Whitefish.

C – Blake Arneson, jr., Columbia Falls.

OG – Andrew Burgess, sr., Columbia Falls; Michael Curtis, sr., Libby; Jacob Dilworth, sr., Frenchtown.

OT – Chaffin Ross, jr., Whitefish; Travis Catina, jr., Whitefish; Zach Baker, so., Columbia Falls.

RB – Gus Butler, sr., Frenchtown; Zach Crace, sr., Libby; Brian FauntLeRoy, jr., Whitefish.

FB – Chris Park, jr., Whitefish.

WR – Jed Nagler, jr., Whitefish; Jack Streibich, sr., Whitefish.

TE – Ty Morgan, sr., Columbia Falls; Trevor Houston, sr., Columbia Falls.

K – Haley Nicholson, so., Whitefish.

P – Jacob Harrod, jr., Polson.

Second team offense

QB – Dakota Bridwell, so., Columbia Falls.

C – Steven Quimby, jr., Whitefish.

OG – Garrett White, sr., Columbia Falls.

OT – Spencer Ross, sr., Columbia Falls.

RB – none.

FB – Joe Gallatin, sr., Polson.

WR – Sean Hoerner, jr., Columbia Falls.

TE – Matthew Rensvold, so., Polson.

Honorable mention offense

QB – Zack Palmer, jr., Frenchtown.

C – Nick Marquardt, jr., Polson; Cooper Brown, sr., Libby.

OG – Matt Gulbrandson, sr., Whitefish; Jonah Burke, so., Polson.

OT – Nathan Bennett, sr., Frenchtown; Austin Marshall, sr., Libby.

RB – Stephen Lindsey, jr., Columbia Falls; Lorenzo Camac, jr., Frenchtown.

FB – Kyle Smith, jr., Frenchtown.

WR – Austin Kominek, jr., Frenchtown; Jacob Harrod, jr., Polson.

TE – none.

First team defense

Co-MVP – Chaffin Ross, jr., Whitefish; Ike Schweikert, sr., Columbia Falls.

DL – Spencer Ross, sr., Columbia Falls.

DE – Chaffin Ross, jr., Whitefish; Michael Curtis, sr., Libby.

ILB – Ike Schweikert, sr., Columbia Falls; Matthew Rensvold, so., Polson; Logan Wynn, jr., Whitefish.

OLB – Chris Park, jr., Whitefish; Joe Gallatin, sr., Polson.

CB – Ty Morgan, sr., Columbia Falls; Luke May, jr., Whitefish.

S – Trevor Houston, sr., Columbia Falls; Brain FauntLeRoy, jr., Whitefish.

RET – Ty Morgan, sr., Columbia Falls.

Second team defense

DL – Matt Gulbrandson, sr., Whitefish.

DE – Jed Nagler, jr., Whitefish; Trevor Hoerner, so., Columbia Falls.

ILB – Travis Catina, so., Whitefish; Connor Bowman, sr., Columbia Falls.

OLB – Jack Streibich, sr., Whitefish.

CB – Sean Miller, so., Columbia Falls; Jacob Price, so., Frenchtown.

S – Zack Palmer, jr., Frenchtown; Walter Wood, so., Polson.

Honorable mention defense

DL – Taylor Birgenheir, jr., Frenchtown; Jonah Williamson, sr., Columbia Falls.

DE – Mike Corrigan, jr., Polson; Austin Means, so., Frenchtown; Josh Snyder, sr., Columbia Falls.

ILB – Lorenzo Camac, jr., Frenchtown; Zach Crace, sr., Libby.

OLB – Colton Gove, sr., Columbia Falls.

CB – Peter Mow, jr., Whitefish; Isaak Jones, sr., Libby.

S – Luke Cardon, sr., Whitefish; Will Johnson, sr., Columbia Falls.

SOUTHWESTERN A

First team offense

Co-MVPs – Danny Peoples, sr., Dillon; J.D. Ferris, sr., Butte Central.

QB – Danny Peoples, sr., Butte Central; J.D. Ferris, sr., Dillon; Jayce Gilder, sr., Corvallis.

C – Zach Brown, sr., Hamilton.

OG – James McCormack, sr., Hamilton; Liam Doran, sr., Butte Central.

OT – Marcus Ferriter, sr., Butte Central; Sam Burdette, sr., Corvallis; Jaylann Taggart, so., Hamilton.

RB – Kyle Harrington, jr., Butte Central.

FB – Alex Draper, jr., Hamilton; Kaemen Richards, sr., Butte Central.

WR – Nate Simkins, jr., Dillon; Chad Peterson, sr., Butte Central; Taylor Sylvester, sr., Corvallis.

TE – Trae Williams, sr., Dillon; Kyle Schulte, jr., Butte Central.

Slot – Bridger Bauder, fr., Hamilton; Austin Ray, sr., Corvallis.

K – Danny Peoples, sr., Butte Central; Karill Apedaile, sr., Hamilton.

Second team offense

QB – none.

C – Mark Waldrup, jr., Dillon; Bobby Orrino, jr., Anaconda.

OG – Parker Tezak, sr., Dillon; Ethan St. John, jr., Butte Central; Luke Channer, jr., Corvallis.

OT – Kyle Finch, jr., Dillon; Michael Monaco, sr., Anaconda; TW Bolton, sr., Butte Central.

RB – Dylan Flack, sr., Anaconda; Jason Ferris, sr., Dillon; Gunner Fairbrother, sr., Corvallis.

FB – Jesse Sims, sr., Corvallis.

WR – Cole Harper, jr., Butte Central; Dalton Sessions, sr., Butte Central; Justin Ferris, sr., Dillon.

TE – none.

Slot – Jon Carney, sr., Anaconda.

K – none.

Honorable mention offense

QB – Brett Huxtable, jr., Hamilton; Bryce Torrey, jr., Stevensville.

C – Ed Ryan, sr., Hamilton; Mason Griffin, so., Stevensville.

OG – Jake Michelotti, jr., Butte Central; Ronny Jessop, jr., Corvallis; Kordale Behner, jr., Stevensville.

OT – Dylan Myhre, sr., Hamilton; Jordan Thomas, so., Stevensville.

RB – Tyler Robinson, sr., Corvallis.

FB – none.

WR – John Diepstraten, jr., Stevensville; Ty Burt, sr., Hamilton.

TE – Bobby Duhame, sr., Anaconda.

Slot – Danner Miller, jr., Corvallis.

K – Payton Lafrentz, jr., Dillon.

First team defense

MVP – Marcus Ferriter, sr., Butte Central.

DL – Liam Doran, sr., Butte Central; Philip Whitney, sr., Hamilton; Michael Monaco.

DE – Marcus Ferriter, sr., Butte Central; Kyle Harrington, jr., Butte Central; Kyle Finch, jr., Dillon; Jesse Sims, sr., Corvallis.

ILB – Kaemen Richards, sr., Butte Central; Parker Tezak, sr., Dillon.

OLB – Chad Peterson, sr., Butte Central; Jason Ferris, sr., Dillon.

CB – Dalton Sessions, sr., Butte Central; Justin Ferris, sr., Dillon; Austin Ray, sr., Corvallis.

FS – J.D. Ferris, sr., Dillon; Cal Hollow, jr., Butte Central.

SS – Brett Huxtable, jr., Hamilton.

RET – Bridger Bauder, fr., Hamilton; Cal Hollow, jr., Butte Central.

Second team defense

DL – Jake Michelotti, jr., Butte Central; Zach Brown, sr., Hamilton; Kordale Behner, jr., Stevensville; Nick Huber, jr., Dillon.

DE – Jayce Gilder, sr., Corvallis; James McCormick, sr., Hamilton.

ILB – Kyle Schulte, jr., Butte Central; Sam Burdette, sr., Corvallis; Dylan Flack, sr., Anaconda.

OLB – Alex Draper, jr., Hamilton; Tieson Lewis, sr., Corvallis.

CB – Taylor Sylvester, sr., Corvallis.

FS – none.

SS – Trae Williams, sr., Dillon; Wyatt Haldorson, jr., Corvallis.

RET – Justin Ferris, sr., Dillon; Austin Ray, sr., Corvallis.

Honorable mention defense

DL – Cordell Lott, sr., Corvallis.

DE – Dylan Myhre, sr., Hamilton.

ILB – Wyatt Luedecke, sr., Hamilton; Sean Gallagher, jr., Anaconda; Ronny Jessop, jr., Corvallis; Caleb Edens, so., Stevensville.

OLB – Michael Cooney, sr., Butte Central; Brady Richardson, sr., Dillon; Hunter Humphrey, jr., Corvallis; Drue McCawley, sr., Stevensville.

CB – Colin McArthur, jr., Butte Central; Nate Simkins, jr., Dillon; Ethan Blume, sr., Anaconda.

SS – Bo Zeiler, jr., Stevensville.

FS – Tyler Robinson, sr., Corvallis.

RET – Bo Zeiler, jr., Stevensville.

Coach of the Year – Don Peoples Jr., Butte Central.

DISTRICT 6-B

First team defense

DL – Mitchell Odden, jr., Deer Lodge; Nyqolas Gillingham, sr., St. Ignatius; Cole Gerhardt, sr., Ronan; Tyler Spidel, jr., St. Ignatius.

LB – Emilio Bravo, jr., St. Ignatius; Braden Burke, sr., Loyola Sacred Heart; Raymond Matt, sr., St. Ignatius; Stephen Sellman, sr., Loyola Sacred Heart.

DB – Colton McCrea, sr., Ronan; Danner Linhart, sr., Loyola Sacred Heart; Quade McQueary, jr., Deer Lodge; Bryce Cullen, sr., Ronan.

Second team defense

DL – Jesse Grabowska, sr., Florence; Trevor Erickson, sr., Deer Lodge; Michael Irvine, sr., Ronan; Kenny Tripp, sr., Loyola Sacred Heart.

LB – Andrew Pierson, sr., Deer Lodge; Daniel Parsons, jr., Florence; Jayce Blomquist, sr., Flrorence; Kasey Mock, so., Ronan.

DB – Cole Snyder, sr., Ronan; Jake Simpson, sr., Deer Lodge; Tommy Tirrell, sr., Loyola Sacred Heart; Kellen Round, so., Loyola Sacred Heart.

First team offense

QB – Ethan Johnston, sr., Deer Lodge.

C – Andrew Clary, sr., Ronan.

OL – Cole Gerhardt, sr., Ronan; Parker Dippold, jr., Deer Lodge; Tyler Spidel, jr., St. Ignatius; Emilio Bravo, jr., St. Ignatius.

TE/WR – Bryce Cullen, sr., Ronan; Colton McCrea, sr., Ronan; Danner Linhart, sr., Loyola Sacred Heart.

Athlete – Quade McQueary, jr., Deer Lodge.

RB – Raymond Matt, sr., St. Ignatius; Steven Bravo, sr., St. Ignatius.

K – Art Pettit, jr., Loyola Sacred Heart.

P – Ethan Johnston, sr., Deer Lodge.

RET – Danner Linhart, sr., Loyola Sacred Heart

Second team offense

QB – Justin Krahn, sr., Ronan.

C – Ethan Goss-Dickie, jr., St. Ignatius.

OL – Braden Burke, sr., Loyola Sacred Heart; Trevor Erickson, sr., Deer Lodge; Jesse Grabowska, sr., Florence; Michael Irvine, sr., Ronan.

TE/WR – Andrew Pierson, sr., Deer Lodge; Jake Simpson, sr., Deer Lodge; Cole Snyder, sr., Ronan.

Athlete – Tommy Tirrell, sr., Loyola Sacred Heart.

RB – Stephen Sellman, sr., Loyola Sacred Heart; Jayce Blomquist, sr., Florence.

K – Emilio Bravo, jr., St. Ignatius.

P – Stephen Sellman, sr., Loyola Sacred Heart.

RET – Cole Snyder, sr., Ronan.

DISTRICT 7-B

First team defense

DL – Grant Ozegovich, Bigfork; Tyler Iverson, Bigfork.

DE – Logan Mejak, Bigfork; Garrett Chapel, Troy.

LB – Vinny Quirk, Bigfork; Sean Opland, Troy; Adam Jordt, Bigfork; James Dunn Eureka.

DB – Josh Sandry, BIgfork; Trais Hoisington, Thompson Falls; Isaac Martel, Bigfork; Brandon Conard, Eureka.

Second team defense

DL – Owen Davis, Eureka; Kolt Shaw, Thompson Falls.

DE –  Nathan Gentry, Eureka; Kade Van Elswik, Thompson Falls.

LB – McKenzie Holt, Thompson Falls; Andy Russel, Bigfork; Greg Wadsworth, Thompson Falls; Matthew Farrier, Bigfork.

DB – Jonathan Landon, Bigfork; Trent Brouillette, Plains; Cody Johnston, Troy;p Chase Bohne, Eureka.

First team offense

C – Russel Goeden, Bigfork.

OL – Grant Ozegovich, Bigfork; Tyler Iverson, Bigfork; Kolt Shaw, Thompson Falls; Logan Mejak, Bigfork.

QB – Josh Sandry, Bigfork.

RB – Sean Opland, Troy; Vinny Quirk, Bigfork; Garrett White, Eureka.

WR – Isaac Martel, Bigfork; Trais Hoisington, Thompson Falls.

TE – Jonathan Landon, Bigfork.

K – Josh Sandry, Bigfork.

P – Trais Hoisington, Thompson Falls.

RET – Josh Sandry, Bigfork.

Second team offense

C – Owen Davis, Eureka.

OL – Miles Plemmons, Eureka; Austin Pacheco, Bigfork; Kolton Winebark, Troy; Gerald Branscome, Eureka.

QB – Greg Wadsworth, Thompson Falls.

RB – Pate Scott, Troy; Ty Carter, Thompson Falls; Mattew Farrier, Bigfork.

WR – Adam Jordt, Bigfork; Brandon Conard, Eureka.

TE – McKenzie Holt, Thompson Falls.

K – Greg Wadsworth, Thompson Falls.

P – Josh Sandry, Bigfork.

RET – Sean Opland, Troy.

WESTERN 8-MAN

First team offense

Offensive MVP – Danny Mannix, sr., Flint Creek.

QB – Riley Rogers, sr., Arlee.

RB – PJ Haynes, sr., Arlee; Jade Smith, jr,. Charlo.

C – Alex Bertolt, jr., Arlee.

OL – Colton Cavill, sr., Victor; Bob Immenschuh, sr., Flint Creek; Brad Brazilll, jr., Arlee.

WR – Jesse Long, sr., Charlo.

Slot – Danny Mannix, sr., Flint Creek; Patrick BigSam, jr., Arlee.

TE – Chase Comings, sr., Flint Creek.

K – Renan Parades, sr., Darby.

P – Joe Caicedo, sr., Darby.

Second team offense

QB – Tony Bergerson, sr., Flint Creek; Joe Caicedo, sr., Darby.

RB – Brad Holland, jr., Flint Creek.

C – Bridger Smith, jr., Charlo.

OL – Maverick Nelson, sr., Charlo; Cory Valenzano, jr., Darby.

WR – Tyler Tanner, so., Arlee.

Slot – Joshua Cahoon, jr,. Seeley-Swan.

TE – Josh Benda, sr., Superior.

K – Bridger Smith, jr., Charlo.

P – Patrick BigSam, jr., Arlee.

Honorable mention offense

QB – Jesse Pearson, so., Victor; Micah Nicholas, sr., Seeley-Swan.

RB – Justin Grimes, sr., Seeley-Swan; Bridger Lapierre, jr., Superior.

C – Jack Pederson, jr., Victor; Jacob Jarrell, sr., Flint Creek.

OL – Seth Linford, jr., Seeley-Swan.

WR – Kobe Cox, sr., Charlo.

Slot – Chase Conner, sr., Darby.

TE – Hunter Mincey, jr., Seeley-Swan.

K – Micah Nicholas, jr., Seeley-Swan.

P – Justin Grimes, sr., Seeley-Swan.

First team defense

Defensive MVP – Brad Brazill, jr., Arlee.

DL – Ryan Lewis, sr., Victor; Kyler Clinkenbeard, sr., Arlee.

DE – Chase Comings, sr., Flint Creek; Brad Brazill, jr., Arlee.

ILB – Alex Bertolt, jr., Arlee.

OLB – Joe Caicedo, sr,. Darby.

DB – Danny Mannix, sr., Flint Creek; PJ Haynes sr., Arlee; Patrick BigSam, jr., Arlee.

Returner – Danny Mannix, sr., Flint Creek; Joe Caicedo, sr., Darby.

Second team defense

DL – Maverick Nelson, sr., Charlo; Seth Linford, jr,. Seeley-Swan.

DE – Bob Immenschuh, sr., Flint Creek; Josh Benda, sr., Superior.

ILB – Sean Cooney, jr., Flint Creek.

OLB – Brad Holland, jr., Flint Creek; Cade Estes, jr., Flint Creek; Harold Yocum, jr., Arlee; Kobe Cox, sr., Charlo.

DB – Jesse Pearson, so., Victor; Tony Bergerson, sr., Flint Creek; Jesse Long, sr., Charlo.

Honorable mention defense

DL – Gabe Hansen, jr., Darby.

DE – Joshua Cahoon, jr., Seeley-Swan; Andy Smith, so., Darby.

ILB – Nick Bumgarner, jr., Victor; Gary Wadman, sr., Noxon; Jade Smith, jr., Noxon.

OLB – Colton Cavill, sr., Victor.

Returner – Jesse Long, sr., Charlo.

WESTERN 6-MAN

Tanner Hoff, sr., Hot Springs; Stephen Herriot, sr., Lima; Trevor Paro, so., Hot Springs; Justin Mayse, sr., Lone Peak; Nate Gray, sr., Hot Springs; Justin McKillop, sr., Lone Peak; Cooper Shea, sr., Lone Peak; Jack Lehl, sr., Alberton; Lane Foster, sr., Hot Springs; Dean Watson, sr., Lima; Jack Dolson, jr., Hot Springs; Gavin Duck, sr., Lima; Tanner Burton, sr., Lone Peak; Nick Haag, sr., Sheridan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • 03 Feb 2015

    UPDATED: 2015 national signing day's western Montana football commits

    UPDATED: With fall camps just around the corner, the list of western Montana natives in the Missoulian's coverage area has swelled near 50. Take a look:
      It’s national signing day 2015 and the National Letters of Intent were flying around this morning with local athletes securing their spots with college football programs. We’ll keep you updated with the area players who have made their commitments known throughout the day. Here’s a quick look at what we have so far. Don’t forget this is just a bare bones list right now and it will be updated often. Don’t see your name or your kid listed here? Leave it in the comments, or get in contact with us at ajmazzolini@missoulian.com or on twitter (@ajmazzolini).   MONTANA (4) TE Colin Bingham, Missoula Big Sky DE Andrew Harris, Kalispell Glacier S Josh Sandry, Bigfork DE Jesse Sims, Corvallis MONTANA STATE (5) LB Josh Hill, Kalispell Glacier LB Tanner Hoff, Hot Springs WR Logan Jones, Kalispell Glaicer QB Brady McChesney, Kalispell Glacier DE Byron Rollins, Missoula Sentinel EASTERN WASHINGTON (1) TE Jayce Gilder, Corvallis NORTH DAKOTA (1) TE Brock Shaide, Missoula Big Sky CARROLL COLLEGE (1) WR Paul Wilson, Missoula Hellgate MONTANA TECH (9) WR/RB Nate Gray, Hot Springs RB Jackson King, Missoula Sentinel WR/RB Danny Mannix, Flint Creek WR Sam McCamley, Kalispell Glacier WR Ty Morgan, Columbia Falls OL Matt Murphy, Missoula Big Sky OL Truman Pisk, Kalispell Glacier DB Tucker Rauthe, Kalispell Glacier LB Ike Schweikert, Columbia Falls MONTANA WESTERN (12) OL Zach Brown, Hamilton RB/LB Joe Caicedo, Darby WR Devin Cochran, Kalispell Glacier RB Cory Diaz, Missoula Big Sky RB/LB Jason Ferris, Dillon QB/S J.D. Ferris, Dillon WR/DB Justin Ferris, Dillon QB/DB Bo Hughs, Loyola Sacred Heart (transfer) RB/LB Raymond Matt, St. Ignatius LB Connor McKillop, Missoula Sentinel WR/DB Austin Ray, Corvallis OL Spencer Ross, Columbia Falls MONTANA STATE-NORTHERN (6) RB Zach Crace, Libby LB Travis Crawford, Missoula Big Sky FB Lane Foster, Hot Springs DL Trevor Frandsen, Missoula Big Sky MLB Jonathan Gragg, Missoula Hellgate OL Ryan Handley, Missoula Hellgate ROCKY MOUNTAIN COLLEGE (3) LB Joe Gallatin, Polson DE Jesse Grabowska, Florence RB Marty Pigeon, Loyola Sacred Heart DICKINSON STATE (1) DB Cain Boschee, Kalispell Glacier LEHIGH (1) OL Harrison Kauffman, Kalispell Glacier MACALESTER COLLEGE (1) WR Jack Streibich, Whitefish
  • 23 May 2014

    Makena Morley gets creative to fund trip to track nationals

    Ever wanted an autographed photo of one of Montana's all-time record-breaking prep runners? Now's your chance. Bigfork High School junior and State B champion of champions Makena Morley is raising money through technology and grass roots to help her reach the New Balance Outdoor High School Track & Field Nationals meet in Greensboro, North Carolina in mid June. And any donors of $25 or more through the fundraising website IndieGoGo.com receive a Morley original complete with signature.  As of this posting, Morley is about 75 percent of the way to her goal of $2,300 for travel and lodging costs for her and her father to the national meet. Events run June 13-15. Morley isn't new to the national running scene, but she appears to be getting create in funding her trips there. She won the West Regional of the Foot Locker Cross Country Championships back in December and then finished eighth in the ensuing national race. "As a junior I have been to 4 national championship races (three in cross country and one for indoor track) but I have never won a national title, so this one is very important to me because I would love for this to be the year for me to win," Morley wrote on her IndieGoGo.com fundraising page. "It is an important year for my college recruiting process, because this is the year when all colleges are looking at you and at what you have accomplished!" IndieGoGo is a kind of online kickstarter to raise money for a cause or idea. It's "the world’s most established crowdfunding platform," according to the organization's website. Crowdfunding is the process of pooling money from many different people for a cause. Morley, a three-time winner of the State B cross country title and Gatorade Runner of the Year for Montana, plans to run the 5,000 meters at the New Balance Nationals along with either the one or two mile. For more about her trip to nationals, or to donate, you can visit her page here.

  • 12 Feb 2015

    Entry to Montana wrestling's Four-Timers Club just got tougher

    Winning four straight state wrestling titles is hard enough, but the reclassification of weight classes in Montana that began this year will likely make the feat decidedly more difficult. When the Montana High Schools Association shifted from 15 to 13 wrestling classes, it eliminated the weight at which many four-timers wrestled as freshmen. The 98 and 105 weights were combined -- as were 195 and 220 on the upper end -- to form a new hybrid weight of 103 that will leave fewer holes in brackets and dual lineups. But it also adds new competition for the lightest weight, the one typically housing freshmen, by doubling the participants. "It's going to be interesting with the weight changes," said Columbia Falls wrestling coach Jesse Schaeffer, who has a senior in his wrestling room chasing state title No. 4 this week in Shonn Roberts. "I think that's going to maybe reduce that." Twenty-three Montana wrestlers have completed their four-peats and 11 of those started at 98 pounds of lower -- Gene Davis of Missoula County High, the state's first four-timer, won his freshman year at 95 pounds in 1960 before a similar weight shift later in the decade. Add in Roberts, who will compete at 138 pounds when state action begins Friday in Billings but won at 98 in 2012, and that's exactly half. "It's kind of weird since that's what I wrestled at as a freshman," Roberts began, "but 103, the 98-105 mix, I think that's reasonable. It'll make things a little bit tougher." That's hardly the thinking behind merging weights, though. At either extreme ends of the weight scale (195 and 220 became the 205 class) fewer teams -- especially at lower classifications -- could field a full lineup. Many times, too few entrants there led to a state bracket marred by automatic byes and regular season duals that might as well skip on to 105 pounds anyway. The unintended consequence is that 2015 may be near the last time wrestling fans will get a trio of four-time possibles all on the mats at the same time. Sidney's Gresh Jones joins Roberts in the Class A tournament this week at 126 pounds searching for his fourth, while Forsyth's Matt Weber will be the talk of Class B-C with a potential fourth title. Both boys won their first -- and lightest -- at 112 pounds, though.